Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★

  • Tigertail

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

  • The Adventures of Prince Achmed

    ★★★★★

  • 49 Up

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 175 Films watched
  • 14.6 Average per month
  • 3.4 Average per week

Milestones

First Film

Blade II

Jan 2

Last Film

La La Land

Dec 27

Genres, countries & languages

Horror
69 films
Drama
57 films
Thriller
49 films
Comedy
47 films
Sci Fi
34 films
Fantasy
27 films
Mystery
23 films
Action
23 films
Family
19 films
Adventure
18 films
USA
138 films
UK
29 films
Canada
8 films
Japan
6 films
Germany
5 films
France
4 films
Sweden
3 films
Ireland
3 films
Italy
2 films
Norway
2 films
English
163 films
German
11 films
Italian
10 films
French
9 films
Spanish
8 films
Japanese
4 films
Russian
4 films
Hungarian
3 films
Czech
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 65 Added 443

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Grant Hodges’s most liked review

Soul

★★★★

Regardless of whether or not you think Soul accomplishes its goals, I think it’s hard to deny that this is the ballsiest movie Pixar has made in quite some time. From the legitimately trippy visuals of the Great Beyond to the dark concepts like those of the lost souls, this is…

More reviews

Grant Hodges’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Saving Christmas
Average weighted rating:

0.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Stephen Fry: Out There
Average weighted rating:

3.6

Films Grant Hodges watched in 2020

  • La La Land
  • Wonder Woman 1984
  • Akira
  • Misery
  • Soul
  • Doctor Who: The Time of the Doctor
  • Whiplash
  • Whiplash
  • Saving Christmas
  • Edward Scissorhands
  • Black Christmas
  • White Christmas
  • TRON: Legacy
  • I Bought a Vampire Motorcycle
  • 49 Up
  • Guy and Madeline on a Park Bench
  • Deliverance
  • Monster
  • Palm Springs
  • Tron
  • Tigertail
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Prom
  • Happiest Season
  • Ferris Bueller's Day Off
  • The Battle Over Citizen Kane
  • My Name Is Bruce
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Ben & Arthur
  • The Fantastic Four
  • Mank
  • Citizen Kane
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Phantasm: Ravager
  • 42 Up
  • 35 Up
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Gone Girl
  • 28 Up
  • 21 Up
  • 7 Plus Seven
  • Seven Up!
  • Brüno
  • Hamilton
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Phantasm IV: Oblivion
  • Yes, God, Yes
  • Yes, God, Yes
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Social Network
  • Captain America
  • Turbo: A Power Rangers Movie
  • The Kid
  • The Blob
  • Rashomon
  • Steamboat Bill, Jr.
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • The Jazz Singer
  • Gifted
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • 2001: A Space Odyssey
  • Phantasm III: Lord of the Dead
  • Mamma Mia!
  • Election
  • Man with a Movie Camera
  • The Passion of Joan of Arc
  • The Adventures of Prince Achmed
  • Persona
  • Halloween
  • Halloween
  • Ella Enchanted
  • Chopping Mall
  • Mighty Morphin Power Rangers: The Movie
  • Peeping Tom
  • Phantasm II
  • Braindead
  • Freaks
  • The Blob
  • The Howling
  • Gerald's Game
  • The Man Who Laughs
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • The Conjuring
  • The Rocky Horror Picture Show
  • A Page of Madness
  • You've Got Mail
  • Fright Night Part 2
  • Cult of Chucky
  • Curse of Chucky
  • Zodiac
  • Seed of Chucky
  • Bride of Chucky
  • All That Jazz
  • A Ghost Story
  • Child's Play 3
  • Child's Play 2
  • Carnival of Souls
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • David Byrne's American Utopia
  • Child's Play
  • Stop Making Sense
  • The Trial of the Chicago 7
  • Clue
  • Ghost Stories
  • Child's Play
  • The Omen
  • Panic Room
  • Poltergeist II: The Other Side
  • The Mask
  • Fright Night
  • Fright Night
  • The Terminator
  • Mrs. Doubtfire
  • The Imagineering Story
  • The Phantom Carriage
  • Twilight Zone: The Movie
  • Scream
  • Altered States
  • Scanners
  • Eyes Without a Face
  • In the Mouth of Madness
  • The Hunt
  • Wish Upon
  • Re-Animator
  • Europa Report
  • The Skeleton Dance
  • Psycho II
  • The Platform
  • As Above, So Below
  • Fight Club
  • An American Werewolf in London
  • The Haunted Mansion
  • Crimson Peak
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Suspiria
  • The Hole in the Ground
  • Phantasm
  • Nosferatu
  • Vivarium
  • New Nightmare
  • Something Wicked This Way Comes
  • Ready or Not
  • The Invisible Man
  • Insidious
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • Circle
  • Back to the Future
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Rango
  • Days of Heaven
  • Tenet
  • It Chapter Two
  • Insomnia
  • Insomnia
  • The Goonies
  • The Lizzie McGuire Movie
  • Onward
  • Hellboy
  • Years and Years
  • Ma
  • Tangled
  • Knives Out
  • A Haunted House
  • Hillbilly
  • Pride & Prejudice
  • Doctor Sleep
  • Horse Girl
  • Stephen Fry: Out There
  • Rise of the Guardians
  • Spider-Man: Far from Home
  • Mrs. Claus
  • Parasite
  • Blade Runner
  • Blade II

World map

Highly rated films Grant Hodges is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more