Highest rated films

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 109 Films watched
  • 9.1 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

If Beale Street Could Talk

Jan 16

Most Watched

Avengers: Endgame

twice

Last Film

Cats

Dec 30

Genres, countries & languages

Comedy
48 films
Drama
47 films
Thriller
26 films
Horror
24 films
Sci Fi
23 films
Adventure
20 films
Action
19 films
Family
17 films
Fantasy
17 films
Crime
16 films
USA
95 films
UK
19 films
Canada
6 films
Mexico
3 films
Sweden
2 films
Spain
2 films
France
2 films
Poland
1 film
China
1 film
Japan
1 film
English
107 films
Spanish
10 films
German
4 films
Chinese
4 films
Japanese
4 films
Swedish
3 films
French
3 films
Italian
3 films
Xhosa
2 films
Arabic
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 8

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Grant Hodges’s most liked review

The Lighthouse

★★★★

You know at the end of VeggieTales how they’d walk over to QWERTY and it’d tell you the lesson you were supposed to learn from what you just watched? I need that for this.

More reviews

Grant Hodges’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

My Dad Is Scrooge
Average weighted rating:

2.3

Films Grant Hodges watched in 2019

  • Cats
  • The Irishman
  • The Beach Bum
  • Happy Death Day 2U
  • Long Shot
  • Marriage Story
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Devil's Backbone
  • Se7en
  • Happy Death Day
  • Booksmart
  • Alien³
  • Mimic
  • Unaccompanied Minors
  • My Dad Is Scrooge
  • Cronos
  • Smart House
  • Toy Story 4
  • The Lighthouse
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Juno
  • Trick 'r Treat
  • Men in Black
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Thing
  • The Strange Thing About the Johnsons
  • Transparent: Musicale Finale
  • Kim Possible
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Oculus
  • Jason X
  • Friday the 13th Part III
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • 21 Jump Street
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Pink Floyd: The Wall
  • The Farewell
  • Wet Hot American Summer
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • It
  • Enemy
  • The Holy Mountain
  • Monsters, Inc.
  • Kung Fury
  • Guardians of the Galaxy
  • Twisted Pair
  • Cabaret
  • Donnie Darko
  • Avengers: Endgame
  • Under the Silver Lake
  • The Princess Bride
  • Blinded by the Light
  • Drop Dead Gorgeous
  • Stronger
  • Velvet Buzzsaw
  • Anomalisa
  • Midsommar
  • The Empire Strikes Back
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • The Dark Knight Rises
  • Murder Mystery
  • Top Secret!
  • A Scanner Darkly
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • Larger Than Life
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Raising Arizona
  • Prisoners
  • Her
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Spy Kids
  • Rosemary's Baby
  • Left Behind
  • House on Haunted Hill
  • The Blackcoat's Daughter
  • The Box
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Fargo
  • The Little Hours
  • Black Mirror: Smithereens
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Good Omens
  • Pleasantville
  • WALL·E
  • Rocketman
  • Aladdin
  • Memento
  • Paddleton
  • The Cabin in the Woods
  • Wine Country
  • Captain Marvel
  • Brigsby Bear
  • Incredibles 2
  • Avengers: Endgame
  • Wait Until Dark
  • Cold War
  • Us
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Ghost Stories
  • American Animals
  • Vice
  • BlacKkKlansman
  • If Beale Street Could Talk

World map

Highly rated films Grant Hodges is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more