Highest rated films

  • First Man

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★

  • The Conjuring 2

    ★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★

  • Army of Darkness

    ★★★★

  • Evil Dead

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 20 Films watched
  • 1.7 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

The Evil Dead

Oct 1

Last Film

Ralph Breaks the Internet

Dec 8

Genres, countries & languages

Horror
13 films
Comedy
7 films
Thriller
5 films
Drama
5 films
Mystery
4 films
Fantasy
3 films
History
1 film
Adventure
1 film
Crime
1 film
USA
18 films
France
1 film
Germany
1 film
Canada
1 film
Mexico
1 film
UK
1 film
Italy
1 film
English
20 films
French
3 films
German
2 films
Spanish
2 films
Breton
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 7

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Grant Hodges’s most liked review

Suspiria

★★

I’ve never hated such a well-made film before.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Holy Mountain
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Lights Out
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Hot Fuzz
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Jodorowsky's Dune
Average weighted rating:

3.9

Films Grant Hodges watched in 2018

  • Ralph Breaks the Internet
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Suspiria
  • Stranger Than Fiction
  • Hot Fuzz
  • Jodorowsky's Dune
  • The Holy Mountain
  • Evil Dead
  • Hush
  • Sinister
  • Lights Out
  • Army of Darkness
  • Halloween II
  • First Man
  • Halloween
  • The Conjuring 2
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • It Follows
  • Evil Dead II
  • The Evil Dead

World map

Highly rated films Grant Hodges is yet to see

  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Blindspotting
  • Burning
  • Swing Kids

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more