Grant Hodges has written 32 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Singin' in the Rain

    Singin' in the Rain

    ★★★★★

    Goddamn. I don’t think there’s a single movie made before or since that’s simply had as much fun as Signin’ in the Rain does. The cast is having a blast, nearly every number is a romp, and it somehow manages to be a love letter to Hollywood while at the same time making a complete mockery of it. Sure, the movie does drag a bit in the latter half (“Broadway Melody” is wayyy too long) and the relationship between Don and Kathy is…

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★★★

    No film is perfect but Little Miss Sunshine comes damn close. The cast, the soundtrack, the cinematography, THE MOST FLAWLESS SCREENPLAY OF ALL TIME… I really can’t describe how much this movie just works. So I’m not gonna try. Just watch it and you’ll understand. 

    5 Stars 

    P.S. Steve Carrell is a fucking daddy in this.

    P.P.S. I’ll forever be sad we didn’t get to see Michael Ardnt’s screenplay for Star Wars Episode VII come to fruition. There’s no way it wouldn’t have been better than what we got with The Force Awakens.

  • The Holy Mountain

    The Holy Mountain

    ★★★★★

    An absurdist critique of our culture's obsession with sex, violence, capitalism, consumerism, Christianity, and more, The Holy Mountain is an acid trip of a film. Add to this commentary some of the most gorgeous cinematography you will ever lay eyes on (as well as an ending that feels right out of a Monty Python sketch) and you have one of my favorite movies of all time.

    I won't pretend the film is perfect. The somewhat repetitive commentary on the nature…

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    I finally get it.

    While I’ve always appreciated The Shining for the cultural touchstone that it is, I’ve personally also found it to be a bit of slog (and that’s coming from someone who loves Kubrick’s other work - 2001 included). But tonight I watched the European cut for the first time (a version also edited by Kubrick that excises nearly 30 minutes of extra material) and I gotta say, I find it to be far superior. 

    Yes, the more…

  • Toy Story 3

    Toy Story 3

    ★★★★★

    This is why I love Toy Story. Sure, the first film was groundbreaking and the second was a fantastic follow-up... but this... this is perfect.

    Michael Arndt's screenplay (somehow the only screenplay Hollywood has allowed him to produce outside of Little Miss Sunshine) is absolutely flawless - equal parts hilarious and heartbreaking. The decision to have the same amount of time pass between sequels as has passed in the real world since the release of Toy Story 2 is, quite…

  • WALL·E

    WALL·E

    ★★★★★

    WALL·E is a film full of risks. And, in my opinion, every single one of them pays off. From the wordless storytelling to the very eco-friendly message at the movie's core, you just don't see big studio releases like this. Add in some incredible animation (there are fucking rack focuses and lens flares in this for god's sake), state-of-the-art sound design (from Star Wars' very own Ben Burtt), a beautiful score, absolutely adorable character designs, and some heartfelt homages to…

  • The Incredibles

    The Incredibles

    ★★★★★

    The Incredibles isn’t the first great Pixar film, but it may the first Pixar film so great that it transcends the genre of animation altogether. And that’s not just due to the more adult themes on display here either (the likes of which include increased levels of violence as well as references to sex/alcohol). The film has such a simplistically brilliant premise - a retired superhero attempting to relive his glory days - and when one adds in the family…

  • Monsters, Inc.

    Monsters, Inc.

    ★★★★★

    This is top-tier Pixar right here. Like seriously, Monsters, Inc boasts:

    -a ridiculously inventive premise
    -one of the best and most creative climaxes of all-time
    -a couple of my personally most hated villains
    -a fantastic cast playing our ridiculously likable main duo
    -some of my favorite running gags in cinematic history
    -an ending that will legitimately make you cry

    Oh, and it does all of this while burning through storylines faster than a season of The Good Place. Like seriously,…

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★★

    While I’m well aware that it’s an unpopular opinion, I genuinely believe that Guardians of the Galaxy Vol. 2 is the best thing the MCU has ever produced. Ironically, aside from the black sheep that is The Incredible Hulk, it’s also the furthest removed from the rest of the universe. Sure, there’s vague references to Thanos. But this movie isn’t focused on the search for an infinity stone or cross-promotion of a future film. It’s instead focused solely on character -…

  • Wet Hot American Summer

    Wet Hot American Summer

    ★★★★★

    While I didn’t understand the love for it when I first watched it in high school, in recent rewatches Wet Hot American Summer has grown on me tremendously. Of course it’s a dumb comedy. But with the movie not missing out on a single opportunity to make a joke, I genuinely think you have to be sort of brilliant to make something this outrageously dumb. 

    It’s endlessly re-watchable, contains one of the most insane ensemble casts of all time, and…

  • Toy Story 2

    Toy Story 2

    ★★★★★

    Possibly the best Toy Story? At the very least, it’s the one I watched the most as a kid. I have a very distinct memory of taking the VHS out of its white clamshell case to watch it at home before going somewhere in my mom’s van and watching it again on the DVD player inside (remember when cars had DVD players?)

    Anyway, this movie is seriously so close to perfection. Gone is the mean-spirited cynicism of the original, being…

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

    Scott Pilgrim is a movie that gets better every single time I watch it. That's not to say I ever hated it, but I always found it to be rather flawed - a number of exes are superfluous, the pacing (like almost all Edgar Wright films) grinds to halt in the lead-up to the third act, and (perhaps most importantly) Scott gets off far too easily considering the type of person he's been. And yes, I do think these are…