Grant Hodges has written 50 reviews for films rated ★★ .

  • Loki

    Loki

    ★★

    The production design and score are easily the best of any of the Disney+ shows and the animated TVA introduction was cute, but man, does this thing drag. I said this before about The Falcon and the Winter Soldier, but I really don't think these Marvel series need to have 45-50 minute episodes. WandaVision's 22-minute episodes were a much more suitable length... and even those dragged on occasion. There's just not enough story here to justify such an intensely long…

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★

    It's rare that in rewatching a movie I like it less than I did upon first viewing. And yet that is exactly what happened with Rogue One... a movie I didn't even particularly like to begin with. It's not just that the characters are painfully one-dimensional or that the story does absolutely nothing to justify its own existence, it's also really really boring.

    Yes, there are certain pros... the VFX (specifically of the space ships - not so much Tarkin…

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★

    What a fucking cocktease of a movie

    The entire script seems purposely written to keep the audience in a state of suspense, constantly teasing the appearances of "old friends" who do not pay off or prompting questions that have no satisfactory answer. In short, The Force Awakens keeps you hooked but at the cost of having a hollow story.

    The film might've gotten away with these things when it first released, being the first Star Wars film in a decade,…

  • The Ewok Adventure

    The Ewok Adventure

    ★★

    Honestly insane that only a handful of years after making the travesty that was the Star Wars Holiday Special (a tv special which, it should be noted, is largely compromised of Wookiees talking to one another without subtitles), George Lucas turned around and made this - a TV movie largely compromised of Ewoks talking to one another without subtitles. It’s like he didn’t learn his lesson at all.

    Despite this, Caravan of Courage isn’t necessarily bad. Sure, its story is stretched…

  • Cars

    Cars

    ★★

    Cars is, in my opinion, Pixar's first real dud. Sure, it's not without redeeming qualities. I actually think, in a rare turn of events, the second act of this film is by far the strongest (touching on some quite emotional subjects and featuring a James Taylor song to boot) - and it should be noted that, at the time, this had by far the best animation of any Pixar film (the environments, in particular, looking stunningly realistic). But the rest…

  • A Dirty Shame

    A Dirty Shame

    ★★

    My first John Waters movie and I’m not sure what I expected... but it certainly wasn’t this.

    I like how the movie sorta played out as a satirical take on the nuclear family sitcom... just one where all the characters are really fucking crude all the time. It’s obvious the film is commenting our society’s fear of sexual openness, and I do enjoy that aspect, but aside from that... this kind of isn’t about anything. That said, there’s enough dumb…

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★

    Revenge of the Sith is the best of the Star Wars prequels. But does that mean it's a good movie? Absolutely fucking not.

    The opening is actually fairly well-paced (probably because the movie is in a race towards the finish line) and the close is - admittedly - some of the best Star Wars content we've ever received (probably because it's when George Lucas remembered he actually had to tell a story with these movies), but everything in between is…

  • Nobody

    Nobody

    ★★

    It pains me to say it given my love of Bob Odenkirk but Nobody is a pretty nothing movie. That’s not to say it’s bad (though the fact the main plot-line is so disconnected from the initial set-up does get pretty close). But aside from the frenetic Edgar Wright-esque editing of the opening, there’s little I’m going to remember after finishing it. 

    The early action sequences are well done and the performances are fine but, even despite the truncated runtime,…

  • The Falcon and the Winter Soldier

    The Falcon and the Winter Soldier

    ★★

    Initial Review: Only one episode in but, obvious differences aside, my thoughts remain largely the same as they did with the early episodes of WandaVision. It’s rare to see something this character-focused in the MCU. Hell, aside from the opening action scene, there’s not even an antagonist of the episode. It’s just two characters dealing with past trauma and focusing on their day-to-day lives. The directing and score are also pretty inspired - maybe not amazing, but easily better than that…

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★

    Before I begin, I do want to say that I'm really happy Snyder was able to get his vision out there and give the fans what they so desperately wanted. It's clear this project meant a lot to him and the dedication he made to his daughter, who he lost during the film's initial production, was really beautiful. As for the movie itself though...

    Zack Snyder's Justice League can be viewed under two very distinct lenses - as a recut…

  • Yellow Submarine

    Yellow Submarine

    ★★

    Honestly... I love the Beatles. But I really couldn't get into this. Don't get me wrong, it's got its charm and the visuals are suitably trippy... but it feels very similar to Pink Floyd's The Wall movie in that it's really nothing more than a series of loosely connected music videos.

    I'd maybe suggest it if you're a big Beatles fan but, honestly, I don't think anyone would be missing out by not watching this. I mean the Beatles themselves barely had anything to do with it. So I think I'm allowed to dislike it.

    2 Stars

  • Garfield

    Garfield

    ★★

    Literally the exact plot of Toy Story