• The New Mutants

    The New Mutants

    Holy shit, this movie sucks. No. You know what? You can't even call this a movie. The New Mutants is a bottle episode of a show you've never seen before... and never will again cause it was canceled after the single episode. I mean there are like six people and one set in the entire thing! Aside from the overuse of VFX (most of which don't even look that good), it's absolutely mind-boggling that this movie cost 80 million dollars.…

  • A Dirty Shame

    A Dirty Shame

    ★★

    My first John Waters movie and I’m not sure what I expected... but it certainly wasn’t this.

    I like how the movie sorta played out as a satirical take on the nuclear family sitcom... just one where all the characters are really fucking crude all the time. It’s obvious the film is commenting our society’s fear of sexual openness, and I do enjoy that aspect, but aside from that... this kind of isn’t about anything. That said, there’s enough dumb…

  • Finding Nemo

    Finding Nemo

    ★★★★

    Finding Nemo isn’t Pixar’s best offering, but I don’t think anyone could ever argue that it isn't really freaking good. The opening three minutes are absolutely devastating, and while I’m not sure the movie ever hits that emotional high point again, the quality never really lets up. 

    The movie’s still not out of that uncanny valley territory when it comes to human animation, but everything underwater looks absolutely beautiful. In addition to this, you can really see Pixar beginning to…

  • Monsters, Inc.

    Monsters, Inc.

    ★★★★★

    This is top-tier Pixar right here. Like seriously, Monsters, Inc boasts:

    -a ridiculously inventive premise
    -one of the best and most creative climaxes of all-time
    -a couple of my personally most hated villains
    -a fantastic cast playing our ridiculously likable main duo
    -some of my favorite running gags in cinematic history
    -an ending that will legitimately make you cry

    Oh, and it does all of this while burning through storylines faster than a season of The Good Place. Like seriously,…

  • Vampyr

    Vampyr

    ★★★

    Visually striking and perfectly atmospheric, Carl Theodore Dreyer’s Vampyr is far more than another vampire (or should I say vampyr) movie. While the story may be trite, it’s the surrealist elements that keep you engaged nearly 90 years later. Of course, the film does feel a bit at odds with itself - clearly not wanting to commit to being fully sound or silent. And I’m not going to say the piece is perfect. But if you’re looking for a spooky fun time capsule, Vampyr definitely fills that quota. 

    3 Stars 

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★

    I mean... it’s Star Wars. From the score to sound design, from groundbreaking special effects to overall look and feel of this world, almost every aspect of this movie is iconic today - and for good reason. Of course, the movie is a little bit lacking story-wise... and it does drag hard in the third act (with the escape from the Death Star and final trench run making it feel like the film climaxes twice), but these flaws are more…

  • Paris Is Burning

    Paris Is Burning

    ★★★★

    One of my favorite documentaries in how it makes the audience feel not like observers but active participants. It's heartbreaking seeing various members of the LGBT+ community describing their rather simplistic dreams for a normal life in secrecy - as if pining for a life they will never have. And while it's painful knowing that many (if not all) of them did not live to see their dreams come to fruition, their bravery has certainly improved the world for generations to come. And I, for one, could not be more grateful for that fact.

    4 Stars

  • School of Rock

    School of Rock

    ★★★

    Shockingly mainstream for a film directed by Richard Linklater, there’s not much to be said about School of Rock. It’s not a bad movie (in fact it’s quite good at what it’s doing), but it does all feel a little generic. Still, between Jack Black and Joan Cusack’s performance’s as well as the amount of long takes on display here, there’s a lot to love. And that’s why I’d recommend it. 

    Plus, given Linklater’s proclivity for making films involving the…

  • Beauty and the Beast

    Beauty and the Beast

    ★★★

    I almost feel bad giving this film anything but praise, given Jean Cocteau’s appeal to the audience’s cynicism in the opening crawl, but I’m not sure I got this rendition of Beauty and the Beast in the way so many others have. Yes, the special effects are groundbreaking (though, it should be noted, half of those are just the film being reversed) and I love the look of the titular beast and castle (those displaced arms holding candelabras are seriously…

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★

    Revenge of the Sith is the best of the Star Wars prequels. But does that mean it's a good movie? Absolutely fucking not.

    The opening is actually fairly well-paced (probably because the movie is in a race towards the finish line) and the close is - admittedly - some of the best Star Wars content we've ever received (probably because it's when George Lucas remembered he actually had to tell a story with these movies), but everything in between is…

  • Nobody

    Nobody

    ★★

    It pains me to say it given my love of Bob Odenkirk but Nobody is a pretty nothing movie. That’s not to say it’s bad (though the fact the main plot-line is so disconnected from the initial set-up does get pretty close). But aside from the frenetic Edgar Wright-esque editing of the opening, there’s little I’m going to remember after finishing it. 

    The early action sequences are well done and the performances are fine but, even despite the truncated runtime,…

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★

    The best Avengers film by a wide margin, Infinity War takes an accidental flaw of preceding movies (the fact that the Avengers are reactive characters rather than proactive ones) and turns it into a strength. Centering the narrative around Thanos, effectively making him the protagonist by giving him a traditional hero’s journey, the film is allowed to touch on so many characters in the Marvel universe without ever feeling cluttered - as they're not the focus, Thanos is.

    Of course,…