Sort by

Grant Hodges has logged 214 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dear Christmas

Dear Christmas

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pokémon: The Movie 2000

Pokémon: The Movie 2000

1999
×
★★
Edit this entry  
05
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
03
Ouija

Ouija

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hush

Hush

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Absentia

Absentia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mama

Mama

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
False Positive

False Positive

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
2012

2012

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
They Live

They Live

1988
×
★★
Read the review Edit this entry