Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Cars

Cars

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Queen

The Queen

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
A Dirty Shame

A Dirty Shame

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nobody

Nobody

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rider

The Rider

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Holy Musical B@man!

Holy Musical B@man!

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read prior review Edit this entry  
31
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Years and Years

Years and Years

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
22
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Garfield: A Tail of Two Kitties

Garfield: A Tail of Two Kitties

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
American Rickshaw

American Rickshaw

1989
×
Edit this entry  
12
Geostorm

Geostorm

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
The Creation Adventure Team: Six Short Days, One Big Adventure

The Creation Adventure Team: Six Short Days, One Big Adventure

2002
×
Read the review Edit this entry  
01
Garfield

Garfield

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sinister Squad

Sinister Squad

2016
×
Edit this entry  
28
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry