Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★½
Edit this entry  
14
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hans Zimmer: Live in Prague

Hans Zimmer: Live in Prague

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Memoria

Memoria

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Chiara

A Chiara

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Room

The Room

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Nine Months

Nine Months

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
08
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry