Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Life on Our Planet

Life on Our Planet

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman: Broken Promise

Batman: Broken Promise

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Volcano

Volcano

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla vs. Megaguirus

Godzilla vs. Megaguirus

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla 2000: Millennium

Godzilla 2000: Millennium

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla: The Planet Eater

Godzilla: The Planet Eater

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla: City on the Edge of Battle

Godzilla: City on the Edge of Battle

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla: Planet of the Monsters

Godzilla: Planet of the Monsters

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Marvels

The Marvels

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Town

The Town

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wandering Earth II

The Wandering Earth II

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry