Sort by

Brendan has logged 130 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★
Edit this entry  
29
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Icarus

Icarus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
Edit this entry  
25
Minions

Minions

2015
×
★★
Edit this entry  
24
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Together

Together

2018
×
Edit this entry  
23
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blacula

Blacula

1972
×
★★½
Edit this entry  
22
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Los Bandoleros

Los Bandoleros

2009
×
Edit this entry  
20
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Turbo Charged Prelude for 2 Fast 2 Furious

The Turbo Charged Prelude for 2 Fast 2 Furious

2003
×
Edit this entry  
20
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Edit this entry  
20
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
chimpnology

chimpnology

2014
×
Edit this entry  
20
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★½
Edit this entry  
20
Chelsea Handler: Uganda Be Kidding Me Live

Chelsea Handler: Uganda Be Kidding Me Live

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
malfunction

malfunction

2014
×
Edit this entry  
19
Queenie

Queenie

2005
×
Edit this entry  
19
Queen Elizabeth II – 60 years in 6 Seconds

Queen Elizabeth II – 60 years in 6 Seconds

2012
×
Edit this entry  
19
MOO!

MOO!

2007
×
Edit this entry  
19
Cycles

Cycles

2010
×
Edit this entry  
19
7 billion

7 billion

2016
×
Edit this entry  
19
Cows & Cows & Cows

Cows & Cows & Cows

2010
×
Edit this entry  
19
Baaa

Baaa

2011
×
Edit this entry  
19
Ein's Summer Vacation

Ein's Summer Vacation

2012
×
Edit this entry  
19
Prep & Landing: Tiny's Big Adventure

Prep & Landing: Tiny's Big Adventure

2011
×
Edit this entry  
19
100% Beef

100% Beef

2013
×
Edit this entry  
19
Horsin' Around

Horsin' Around

2015
×
Edit this entry  
19
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Domino

Domino

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry