Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rise

Rise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Let the Women Wait!

Let the Women Wait!

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawaiian Vacation

Hawaiian Vacation

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Partysaurus Rex

Partysaurus Rex

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Small Fry

Small Fry

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Lamp Life

Lamp Life

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hustle

Hustle

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Kirikou and the Sorceress

Kirikou and the Sorceress

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★
Edit this entry  
01
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jamon Jamon

Jamon Jamon

1992
×
★★★
Edit this entry  
29
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dog

Dog

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Milk

Milk

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★
Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Jibaro

Love, Death & Robots: Jibaro

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed

Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Mason's Rats

Love, Death & Robots: Mason's Rats

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Swarm

Love, Death & Robots: Swarm

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Love, Death & Robots: Kill Team Kill

Love, Death & Robots: Kill Team Kill

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

2022
×
★★★
Edit this entry