• Confessions of a Shopaholic

    Confessions of a Shopaholic

    ★★★½

    hugh dancy 😽😽 i need more men like him at my corporate 9-5 job bc it’s lacking

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★★

    nothing makes me happy like this movie does

  • My Best Friend's Wedding

    My Best Friend's Wedding

    ★★

    right so i hated this 😀😀

  • What's Your Number?

    What's Your Number?

    ★★★½

    like it isn’t amazing but this cast is full of hot ppl 😽😽

  • Splash

    Splash

    ★★★½

    tom hanks in rom coms is rarely ever topped 🫶🫶

  • While You Were Sleeping

    While You Were Sleeping

    ★★★★

    i hate how much i love rom coms. especially 90s rom coms bc they’re all perfect and not at all the life that i’m living

  • Sleeping with Other People

    Sleeping with Other People

    ★★★

    i’m fr in love w jason sudeikis

  • About Time

    About Time

    ★★★½

    no rom com will EVER be “when harry met sally”

  • The Skeleton Twins

    The Skeleton Twins

    ★★★

    name something that’s gay but feels homophobic: bill hader’s character in this movie

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

    this movie is fucking wild. i feel like when it came out, it was probably eye opening abt the mental health industry. it’s definitely still important to talk abt but parts of this movie haven’t aged well.

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    ★★★½

    i LOVE paul rudd and antman but girl this was messy

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★★★

    this movie is so fucking powerful and i will die on that hill.