Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Splash

Splash

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Delivery Man

Delivery Man

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dory Finding

Dory Finding

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dancing with the Cars

Dancing with the Cars

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cookie Num Num

Cookie Num Num

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chore Day - The Incredibles Way

Chore Day - The Incredibles Way

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Day in the Life of the Dead

A Day in the Life of the Dead

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Feliz Cumpleaños, Mickey!

Feliz Cumpleaños, Mickey!

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tokyo Mater

Tokyo Mater

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hop

Hop

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside Airport Lost & Found

Inside Airport Lost & Found

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Last Vegas

Last Vegas

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry