Sort by

Jake.G has logged 641 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
31
Amarcord

Amarcord

1973
×
Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Quinoa

Quinoa

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
20
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★
Edit this entry  
20
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★½
Edit this entry  
17
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dune

Dune

1984
×
★★
Edit this entry  
15
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Edit this entry  
15
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
13
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
Thief

Thief

1981
×
Edit this entry  
07
Fishing with John

Fishing with John

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
True Stories

True Stories

1986
×
★★½
Edit this entry  
07
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Hunger

Hunger

2008
×
Edit this entry  
06
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★
Edit this entry  
05
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry