Sort by

Gemma has logged 165 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Revenant

The Revenant

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Forest of Bliss

Forest of Bliss

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maude

Maude

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hair Wolf

Hair Wolf

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Matria

Matria

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
Read the review Edit this entry  
09
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tag

Tag

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Freak Show

Freak Show

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tammy

Tammy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Flower

Flower

2017
×
★½
Read the review Edit this entry