Highest rated films

  • Stowaway

    ★★★

  • Teenage Emotions

    ★★★

  • Wood and Water

    ★★★

  • Rushmore

    ★★★★½

  • M

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • All That Jazz

    ★★★★½

  • Duck Soup

    ★★★★½

  • Margaret

    ★★★★½

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

    ★★★★½

  • Silent Light

    ★★★★½

  • A Heart in Winter

    ★★★★½

  • The Moderns

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★★

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★

  • In the Loop

    ★★★★

  • My Night at Maud's

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 119 Films watched
  • 23.8 Average per month
  • 6.3 Average per week

Milestones

First Film

Duck Soup

Jan 1

Last Film

Wood and Water

May 5

Genres, countries & languages

Drama
85 films
Comedy
29 films
Romance
23 films
Crime
15 films
Thriller
14 films
War
10 films
Action
10 films
Documentary
10 films
Horror
9 films
Sci Fi
8 films
USA
62 films
France
18 films
UK
14 films
Germany
10 films
Italy
7 films
Canada
6 films
USSR
5 films
Australia
4 films
Ireland
3 films
English
84 films
French
26 films
German
14 films
Russian
10 films
Spanish
9 films
Italian
8 films
Latin
5 films
Hungarian
5 films
Chinese
4 films
Japanese
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mike’s most liked review

Nomadland

★★★

54/100

Another instance of light dawning during the end/"opening" credits (we get only the title up front), which revealed to ignorant me that this apparent character study was adapted from the sort of broadly reported nonfiction account that sports an expository subtitle: Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century. That…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Before Sunset
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Outside the Wire
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Sound of Metal
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Wood and Water
Average weighted rating:

3.4

Films Mike watched in 2021

  • Wood and Water
  • The Road Home
  • Mad Detective
  • Here Today
  • War and Peace, Part IV: Pierre Bezukhov
  • War and Peace, Part III: The Year 1812
  • War and Peace, Part II: Natasha Rostova
  • War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky
  • They Shoot Horses, Don't They?
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • The Day I Became a Woman
  • Dick Johnson Is Dead
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • Gunda
  • My Night at Maud's
  • The Deer Hunter
  • Under the Sand
  • The Miracle of Morgan’s Creek
  • Stowaway
  • The Good Thief
  • Bob le Flambeur
  • The Great McGinty
  • The Devil's Playground
  • Eureka
  • Minari
  • Lovers Rock
  • One False Move
  • Red Beard
  • First Cow
  • Apollo 13
  • Freddy Got Fingered
  • Invisible Life
  • The Power
  • Juliet of the Spirits
  • Thunder Road
  • Capturing the Friedmans
  • Nostalgia
  • Pootie Tang
  • Beanpole
  • Ballad of a Soldier
  • Rushmore
  • The Ring
  • Silent Light
  • Bully
  • On the Seventh Day
  • I Was at Home, But...
  • The Lost Honor of Katharina Blum
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Incredible Shrinking Man
  • King Kong
  • The Circle
  • Beatriz at Dinner
  • The Courier
  • The Informer
  • The Ladykillers
  • Juvenile Court
  • Margaret
  • Amores Perros
  • 63 Up
  • Variety Lights
  • The Devil, Probably
  • A Woman Is a Woman
  • A Very Brady Sequel
  • The Brady Bunch Movie
  • The Gleaners and I
  • The Disaster Artist
  • Keep an Eye Out
  • The Room
  • Desert Hearts
  • Demolition Man
  • Dracula: Pages from a Virgin's Diary
  • The Great Mouse Detective
  • Sound of Metal
  • Night of the Kings
  • Martin Eden
  • Husbands
  • The Moderns
  • Silence
  • Matthias & Maxime
  • The Assistant
  • The Wolf House
  • Loves of a Blonde
  • Dracula
  • All That Jazz
  • Beloved
  • The Truffle Hunters
  • News of the World
  • French Exit
  • The Long Day Closes
  • The Hunchback of Notre Dame
  • A Heart in Winter
  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Rams
  • Bus 174
  • The Last Wave
  • Real Genius
  • Party Girl
  • The Trial of the Chicago 7
  • Wolfwalkers
  • Penguin Bloom
  • The Ruling Class
  • The President's Analyst
  • M
  • Teenage Emotions
  • Promising Young Woman
  • Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time
  • Closely Watched Trains
  • Watchmen
  • In the Loop
  • White Lie
  • Outside the Wire
  • The Shop on Main Street
  • Before Sunset
  • Chilly Scenes of Winter
  • Prince of Darkness
  • Education
  • Carl Th. Dreyer: My Metier
  • Duck Soup

World map

Highly rated films Mike is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more