Highest rated films

  • The Nest

    ★★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • The Old Guard

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★★

  • Blue Collar

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Spider-Man

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • Adaptation.

    ★★★★½

  • The Birds

    ★★★★½

  • Irreversible

    ★★★★½

  • Eyes Without a Face

    ★★★★½

  • Miller's Crossing

    ★★★★½

  • Diabolique

    ★★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★★½

  • Hard Boiled

    ★★★★½

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • Céline and Julie Go Boating

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 327 Films watched
  • 27.2 Average per month
  • 6.3 Average per week

Milestones

First Film

Blue Collar

Jan 2

Most Watched

The Nest

twice

Last Film

Remember the Night

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
225 films
Comedy
74 films
Thriller
65 films
Romance
64 films
Crime
43 films
Action
29 films
Documentary
28 films
Horror
27 films
Mystery
23 films
Sci Fi
20 films
USA
187 films
France
68 films
UK
51 films
Germany
27 films
Italy
22 films
Japan
11 films
Canada
11 films
Denmark
9 films
Spain
8 films
Switzerland
7 films
English
255 films
French
72 films
Spanish
26 films
Italian
21 films
German
20 films
Chinese
12 films
Russian
11 films
Japanese
11 films
Danish
7 films
Korean
6 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mike’s most liked review

First Cow

★★★★

78/100

"Five minutes before the end of First Cow," I tweeted outside the screening room, "I suddenly thought omg I know exactly how this film should end and Reichardt is absolutely someone who would do that (basically not show something that doesn’t need showing). And indeed she did." Someone then…

More reviews

Mike’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Last Thing He Wanted
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Methadonia
Average weighted rating:

3.3

Films Mike watched in 2020

  • Remember the Night
  • Eden
  • Ordet
  • Raising Victor Vargas
  • Soul
  • The Silent Partner
  • Shithouse
  • Run
  • Notturno
  • Missing
  • Irreversible
  • I Am Greta
  • Alex Wheatle
  • Scream
  • Day of Wrath
  • Elf
  • Mank
  • Tenet
  • Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin
  • Another Round
  • Let Them All Talk
  • I Carry You with Me
  • Billy Liar
  • The Quick and the Dead
  • Red, White and Blue
  • Collective
  • What the Constitution Means to Me
  • 76 Days
  • The Lobster
  • How to Get Ahead in Advertising
  • King of New York
  • Lovers Rock
  • Gerry
  • David Byrne's American Utopia
  • Dick Johnson Is Dead
  • Nomadland
  • Mr. Jones
  • Big Deal on Madonna Street
  • All the Real Girls
  • Ms .45
  • Mangrove
  • My Psychedelic Love Story
  • The Old Guard
  • Twentieth Century
  • Coup de Torchon
  • The Last Vermeer
  • Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean
  • Gold Diggers of 1933
  • Police Story 3: Super Cop
  • Tommaso
  • The Meetings of Anna
  • Fireball: Visitors From Darker Worlds
  • The Rock
  • Miller's Crossing
  • My Best Fiend
  • The Journals of Knud Rasmussen
  • Mortal
  • The Bad Sleep Well
  • Eyes Without a Face
  • Time
  • The Sting
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • On the Rocks
  • City Hall
  • Double Suicide
  • Jennifer's Body
  • House of Wax
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • The Calming
  • Written on the Wind
  • Day of the Dead
  • The Salt of Tears
  • Diabolique
  • The Woman Who Ran
  • Beastie Boys Story
  • Love and Monsters
  • I Know Where I'm Going!
  • Possession
  • The Curse of the Cat People
  • Cat People
  • Memories Look at Me
  • The War with Grandpa
  • I, Tonya
  • An Amazing Couple
  • On the Run
  • Fiend Without a Face
  • The Haunting
  • Winter Sleep
  • Erin Brockovich
  • Methadonia
  • Stella Dallas
  • Araf/Somewhere in Between
  • Ace in the Hole
  • Rancho Notorious
  • Foxtrot
  • Nobody's Business
  • Bush Mama
  • Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot
  • The Sacrifice
  • The Naked Spur
  • The Devil All the Time
  • A Fantastic Woman
  • The Nest
  • Hamlet
  • Kundun
  • A Brutal Game
  • Witness to Murder
  • The Big Sick
  • Camille Rewinds
  • Salesman
  • Wake in Fright
  • I'm Thinking of Ending Things
  • The Lavender Hill Mob
  • The Falls
  • Love Unto Death
  • The Harder They Come
  • Léon: The Professional
  • Rosemary's Baby
  • Hot Rod
  • Kramer vs. Kramer
  • Foreign Correspondent
  • Distant Voices, Still Lives
  • My Name Is Hmmm...
  • Gosford Park
  • Malmkrog
  • The Bank Dick
  • The Last of Sheila
  • Dawn of the Dead
  • Oh Mercy
  • Days
  • Retreat, Hell!
  • The Unbearable Lightness of Being
  • Day of the Outlaw
  • Adaptation.
  • Undine
  • Murder, My Sweet
  • Red Hook Summer
  • The Lady Eve
  • Jauja
  • Underground
  • Dinner at Eight
  • Blood for Dracula
  • Aguirre, the Wrath of God
  • The Nun
  • Straight Time
  • Mysterious Skin
  • Flesh for Frankenstein
  • Speaking Parts
  • Beachhead
  • La Cérémonie
  • Palm Springs
  • Testament of Orpheus
  • Ball of Fire
  • Laws of Gravity
  • Seems Like Old Times
  • Criminal Lovers
  • The Element of Crime
  • The Box
  • Family Romance, LLC
  • An Injury to One
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • The Truth
  • Viena and the Fantomes
  • Alice Doesn't Live Here Anymore
  • The Wind
  • San Francisco
  • Not One Less
  • Help!
  • Sherlock, Jr.
  • Wag the Dog
  • The House of Mirth
  • ...And God Created Woman
  • Heathers
  • Da 5 Bloods
  • Orpheus
  • The X Files
  • Nightfall
  • Cast Away
  • The Vast of Night
  • Peeping Tom
  • Devils on the Doorstep
  • The Dead Zone
  • A Rainy Day in New York
  • You Can Count on Me
  • Yourself and Yours
  • Vagabond
  • Murder by Contract
  • Back to the Future
  • 56 Up
  • Home Movie
  • The Miracle Maker
  • Suzhou River
  • La Dolce Vita
  • Intacto
  • Magic Town
  • Knightriders
  • The Birds
  • Human Resources
  • The Painter and the Thief
  • Cléo from 5 to 7
  • Laggies
  • The Nice Guys
  • Smokey and the Bandit
  • Mrs. Miniver

See all 327

World map

Highly rated films Mike is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Quo Vadis, Aida?
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • Hannah Gadsby: Douglas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more