Highest rated films

  • The Past

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • Nebraska

    ★★★★

  • Upstream Color

    ★★★★

  • All Is Lost

    ★★★★

  • The Counselor

    ★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • Umberto D.

    ★★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★★

  • Drugstore Cowboy

    ★★★★★

  • Exotica

    ★★★★★

  • State and Main

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • The Emperor's New Groove

    ★★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Glengarry Glen Ross

    ★★★★½

  • Nashville

    ★★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • The Celebration

    ★★★★½

  • The Rules of the Game

    ★★★★½

  • 3 Women

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 419 Films watched
  • 34.9 Average per month
  • 8.1 Average per week

Milestones

First Film

Cloud Atlas

Jan 2

Most Watched

Computer Chess

3 times

Inside Llewyn Davis

twice

Her

twice

All Is Lost

twice

Gravity

twice

Last Film

Laura

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
274 films
Comedy
87 films
Thriller
83 films
Crime
60 films
Romance
58 films
Action
38 films
Documentary
37 films
Horror
37 films
Sci Fi
29 films
Mystery
27 films
USA
254 films
France
68 films
UK
53 films
Germany
22 films
Canada
16 films
Italy
16 films
Japan
14 films
Belgium
12 films
Hong Kong
10 films
Spain
9 films
English
333 films
French
52 films
German
31 films
Spanish
25 films
Italian
23 films
Japanese
19 films
Chinese
15 films
Arabic
15 films
Cantonese
8 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 18

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mike’s most liked review

Heat

★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

74/100

"Three hours was the wrong running time for this movie," began my negative "review" 18 years ago, just a few months after I launched my site. "It should have run either 90 minutes, or seven hours." That I somehow failed to appreciate the rampant awesomeness on display here boggles…

More reviews

Mike’s most liked list

Films That Have Survived My Sampling Project

In 2012 I started watching at least the first 10 minutes of practically every movie that gets a theatrical release, skipping only those that absolutely nobody seems to like. The vast majority get turned off after 10, but if I'm still interested I keep going to 20, then 30, and…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Schindler's List
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Stranded
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Her
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Amity

Films Mike watched in 2013

  • Laura
  • The Wolf of Wall Street
  • Open Grave
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Inside Llewyn Davis
  • Her
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Is the Man Who Is Tall Happy?
  • The Unspeakable Act
  • Jimi Plays Monterey
  • The Manchurian Candidate
  • American Hustle
  • Wrong Cops
  • Nashville
  • Some Velvet Morning
  • Faust
  • Philomena
  • Monsters, Inc.
  • The New Frontier
  • Hours
  • White Reindeer
  • The Last Days on Mars
  • Paradise: Hope
  • All Is Lost
  • Oldboy
  • General Della Rovere
  • Twice Born
  • Her
  • Bettie Page Reveals All
  • Gravity
  • Shadows
  • Tokyo Story
  • The Truth About Emanuel
  • Frances Ha
  • Dallas Buyers Club
  • Everyday
  • Fearless
  • Weekend of a Champion
  • Kilimanjaro
  • Contracted
  • The Right Stuff
  • Sunlight Jr.
  • Wadjda
  • The Hustler
  • The Past
  • Nosferatu
  • My Life as a Dog
  • Great Expectations
  • A Case of You
  • The Counselor
  • Campbell's Kingdom
  • Black Sabbath
  • The Motel Life
  • La Notte
  • 12 Years a Slave
  • Leviathan
  • Mr. Morgan's Last Love
  • Brief Encounter
  • Big Sur
  • The Counselor
  • Underdogs
  • Monterey Pop
  • In the Name of...
  • Like Someone in Love
  • The Sand Pebbles
  • The Square
  • Captain Phillips
  • High Plains Drifter
  • The Hitch-Hiker
  • Capital
  • The Fifth Estate
  • The Caine Mutiny
  • Enzo Avitabile Music Life
  • Ghost Team One
  • 8½
  • It's a Disaster
  • Thirty Two Short Films About Glenn Gould
  • Paradise
  • American Promise
  • Machete Kills
  • Machete
  • Star Trek Into Darkness
  • CBGB
  • All the Boys Love Mandy Lane
  • The Rules of the Game
  • Runner Runner
  • Stories We Tell
  • Forgetting the Girl
  • Mud
  • All Is Bright
  • Two Lovers
  • King of the Pecos
  • Journey to Italy
  • Best Man Down
  • Europe '51
  • Computer Chess
  • Enough Said
  • Concussion
  • The Secret Lives of Dorks
  • Salinger
  • Lord of the Flies
  • Mr. Nobody
  • Ass Backwards
  • The Kings of Summer
  • Grease
  • Slacker
  • After Tiller
  • Real
  • At Berkeley
  • The Strange Little Cat
  • The Wind Rises
  • Blind Dates
  • Child of God
  • Joe
  • Stray Dogs
  • Dom Hemingway
  • We Are the Best!
  • October November
  • Omar
  • Gloria
  • Under the Skin
  • The Major
  • Our Sunhi
  • Night Moves
  • The Unknown Known
  • Moebius
  • When Evening Falls on Bucharest or Metabolism
  • The Last of the Unjust
  • What If
  • The Strange Color of Your Body's Tears
  • Celestial Wives of the Meadow Mari
  • Gravity
  • Love Is the Perfect Crime
  • Parkland
  • Club Sandwich
  • Tom at the Farm
  • The Invisible Woman
  • Story of My Death
  • Norte, the End of History
  • Abuse of Weakness
  • The Missing Picture
  • Closed Curtain
  • State and Main
  • The Grandmaster
  • 2 Guns
  • Phil Spector
  • The Spanish Prisoner
  • Hell Baby
  • American Buffalo
  • Adore
  • Glengarry Glen Ross
  • House of Games
  • A Teacher
  • The Untouchables
  • The Verdict
  • Afternoon Delight
  • Southcliffe
  • The Postman Always Rings Twice
  • Black Hawk Down
  • The World's End
  • The Iceman
  • Short Term 12
  • Paradise: Faith
  • The Dyatlov Pass Incident
  • Seconds
  • Bernie
  • Blue Jasmine
  • Jobs
  • Peter Pan
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Thérèse
  • The Butler
  • Charulata
  • The Big City
  • The Master
  • You Will Be My Son
  • The Celebration
  • The Patience Stone
  • PlayTime
  • Elysium
  • Fruitvale Station
  • The Phantom Carriage
  • Inch'Allah
  • Basic Instinct
  • I Give It a Year
  • Black Rock
  • At Any Price
  • Orpheus
  • The Bronte Sisters
  • Charade
  • The Way of the Dragon
  • The Lifeguard
  • Fist of Fury
  • Off Label
  • The Big Boss
  • The Artist and the Model
  • I'm So Excited!
  • Breakup at a Wedding
  • Amity
  • Drug War
  • David Holzman's Diary
  • Girl Most Likely
  • White Heat
  • Our Children

See all 419

World map

Highly rated films Mike is yet to see

  • Hope
  • Prisoners
  • Bo Burnham: What.
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • An Adventure in Space and Time
  • Tattoo
  • Boy & the World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more