• The Kid Brother

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★

  • The General

    ★★★½

  • Flesh and the Devil

  • The Great K&A Train Robbery

    ★★★

  • Battling Butler

    ★★★★

  • Sparrows

  • 3 Bad Men

  • The Scarlet Letter

    ★★★

  • Don Juan

  • For Heaven's Sake

  • The Black Pirate

  • Tumbleweeds

    ★★½

  • A Kiss for Cinderella

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • Tartuffe

    ★★½

  • The Pleasure Garden

  • Go West

    ★★★

  • The Circle

  • The Freshman

    ★★★½

  • The Merry Widow

  • Are Parents People?

  • The Late Mathias Pascal

    ★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • Strike

    ★★★½

  • The Phantom of the Opera

    ★★★

  • Grass: A Nation's Battle for Life

  • Riders of the Purple Sage

  • Seven Chances

    ★★★★★

  • Joyless Street

  • Smouldering Fires

  • Peter Pan

  • The Last Laugh

  • Greed

  • The Epic of Everest

    ★★½

  • The Navigator

    ★★★½

  • The City Without Jews

  • Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

    ★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★

  • Die Nibelungen: Siegfried

    ★★★½

  • The Marriage Circle

    ★★★½

  • Wild Oranges

  • The House by the Sea

  • Our Hospitality

    ★★★★

  • Why Worry?

    ★★★½

  • Safety Last!

    ★★★★

  • Häxan

    ★★★

  • Nanook of the North

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★★★½

  • Foolish Wives

    ★★★½

  • Orphans of the Storm

  • Peck's Bad Boy

  • The Kid

    ★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★½

  • The Mark of Zorro

  • Way Down East

  • The Mollycoddle

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Pollyanna

  • Within Our Gates

  • When the Clouds Roll By

  • The Hoodlum

    ★★

  • Broken Blossoms

  • The Queen of the Stock Exchange

  • The Narrow Trail

  • The Poor Little Rich Girl

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

  • The Devil's Needle

    ★★

  • Civilization

  • The Cheat

  • Children of Eve

    ★★