Sort by

Mike has logged 333 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
May December

May December

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The River's Edge

The River's Edge

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★½
Edit this entry  
27
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Milky Way

The Milky Way

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Down in the Valley

Down in the Valley

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Last American Hero

The Last American Hero

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Southern Comfort

Southern Comfort

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Corridor of Mirrors

Corridor of Mirrors

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moscow on the Hudson

Moscow on the Hudson

1984
×
★★★
Edit this entry  
19
Forbidden Lies

Forbidden Lies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★½
Edit this entry  
18
Les enfants terribles

Les enfants terribles

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ivy

Ivy

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Primer

Primer

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sleeping Dogs Lie

Sleeping Dogs Lie

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ladies in Retirement

Ladies in Retirement

1941
×
★★½
Edit this entry  
08
Four Daughters

Four Daughters

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Taste of Things

The Taste of Things

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pictures of Ghosts

Pictures of Ghosts

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Real Life

Real Life

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
★★
Edit this entry  
05
Border Incident

Border Incident

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Suspect

The Suspect

1944
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Apartment with Two Women

The Apartment with Two Women

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Liam

Liam

2000
×
★★½
Edit this entry  
27
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Fallen Leaves

Fallen Leaves

2023
×
★★★
Edit this entry  
25
Last Summer

Last Summer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Red Lights

Red Lights

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★
Edit this entry  
20
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Caine Mutiny Court-Martial

The Caine Mutiny Court-Martial

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wash

The Wash

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
The Royal Hotel

The Royal Hotel

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry