Sort by

Garrett has logged 230 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mute

Mute

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marnie

Marnie

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Encrucijada

Encrucijada

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beirut

Beirut

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
78/52

78/52

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Night has a Day Off

Mr. Night has a Day Off

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cube

Cube

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Three Quarters

Three Quarters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Suddenly

Suddenly

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hollow Triumph

Hollow Triumph

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dark Dark Woods

Dark Dark Woods

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rope

Rope

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry