Sort by

Brodey has logged 246 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Marty

Marty

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Home Before Dark

Home Before Dark

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Revisiting 'Fail-Safe'

Revisiting 'Fail-Safe'

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
A Town Called Hell

A Town Called Hell

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
One Foot in Hell

One Foot in Hell

1960
×
★★★½
Edit this entry  
01
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
A Town Called Hell

A Town Called Hell

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Deep House

The Deep House

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
A Town Called Hell

A Town Called Hell

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Munsters

The Munsters

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dracula III: Legacy

Dracula III: Legacy

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dracula II: Ascension

Dracula II: Ascension

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Dracula 2000

Dracula 2000

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Host

Host

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry