• The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★

    This movie would not have been as good without Jodie Comer's outstanding performance and Matt Damon's dope ass mullet

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★½

    the kills in this movie were... well.. killer!! definitely rewatch Halloween (2018) before seeing this it will make the experience much more enjoyable

  • Step Brothers

    Step Brothers

    ★★½

    maybe it was bc I was cutting my hair while watching this but i thought it was just alright

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★★

    didnt know this was a remake I would've just watched the original. this was okay though jake gyllenhaal puts on a decent performance

  • Wonder

    Wonder

    ★★★★

    beautiful story with some killer dialogue. really pulls at your heartstrings. such a strong ensemble cast with great performances all around

  • Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen

    ★★★★

    I'm a big fan of the musical so rating this movie objectively is really not in the cards. I loved it. You Will Be Found and Requiem (esp You Will Be Found) absolutely destroyed me I was in tears.

  • Afternoon Delight

    Afternoon Delight

    ★★½

    I was rooting for this movie but the final act left me unsatisfied and honestly feeling bad for McKenna (Juno Temple) which I don't think was the goal. Kathryn Hahn & Juno Temple both had very strong performances though.

  • State of Play

    State of Play

    ★★★½

    a really fitting score that added to the suspense of the movie. was on the edge of my seat

  • Cowboys

    Cowboys

    ★★★★

    I love a good on the run movie especially when it contains beautiful scenery like this one. Although I do tend to enjoy non-linear narratives I think if, in this particular case, they stayed on the present storyline for longer periods of time I would have been more emotionally affected by the events in the third act. Steve Zahn's performance is incredible and Sasha Knight is a promising young actor as well!

  • A Rainy Day in New York

    A Rainy Day in New York

    ★★½

    loved the music...that's about all I loved about this

  • The Martian

    The Martian

    ★★★★

    hot people in space, what's not to like?

  • Fat Girl

    Fat Girl

    ★★★★

    this film was insane and haunting. not for the faint of heart. I think the literal translation of the title 'To My Sister!' actually fits better than 'Fat Girl' because 'To My Sister!' seems to capture the comparative nature of the girls relationship with each other better than 'Fat Girl' which lacks any creativity.