Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Despair

Despair

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
Generation Iron

Generation Iron

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Medea

Medea

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Taking of Power by Louis XIV

The Taking of Power by Louis XIV

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Report on the Party and the Guests

A Report on the Party and the Guests

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Served the King of England

I Served the King of England

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gap-Toothed Women

Gap-Toothed Women

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Can't Sleep

I Can't Sleep

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Crash

Crash

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Us

Us

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry