Sort by

Ray has logged 594 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spirited

Spirited

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Duck the Halls: A Mickey Mouse Christmas Special

Duck the Halls: A Mickey Mouse Christmas Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kung Fu Panda Holiday

Kung Fu Panda Holiday

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Casper's Haunted Christmas

Casper's Haunted Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lion King 1½

The Lion King 1½

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Onward

Onward

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
George of the Jungle

George of the Jungle

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cars

Cars

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry