Sort by

Ray has logged 411 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rugrats Movie

The Rugrats Movie

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Olive, The Other Reindeer

Olive, The Other Reindeer

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Storks

Storks

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
George of the Jungle

George of the Jungle

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Charlotte's Web

Charlotte's Web

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry