Sort by

Devin has logged 182 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
25
How the 'Dook Stole Christmas

How the 'Dook Stole Christmas

2014
×
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour

1967
×
Read the review Edit this entry  
12
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

2018
×
Edit this entry  
08
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
Read the review Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dracula

Dracula

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Edit this entry