Gregory James has logged 55 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla: Tokyo S.O.S.

Godzilla: Tokyo S.O.S.

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Confessions

Confessions

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla Against MechaGodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prey

The Prey

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla vs. Megaguirus

Godzilla vs. Megaguirus

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla 2000: Millennium

Godzilla 2000: Millennium

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla vs. Destoroyah

Godzilla vs. Destoroyah

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla vs. SpaceGodzilla

Godzilla vs. SpaceGodzilla

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rebirth of Mothra

Rebirth of Mothra

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla vs. Mechagodzilla II

Godzilla vs. Mechagodzilla II

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla vs. Mothra

Godzilla vs. Mothra

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hard Way

The Hard Way

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
King Kong

King Kong

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cool World

Cool World

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fatal Games

Fatal Games

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry