Gregory James has logged 348 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bat

The Bat

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Encounters of the Spooky Kind II

Encounters of the Spooky Kind II

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Seance

Seance

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Death Line

Death Line

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Raven

The Raven

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House

House

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tron

Tron

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cruel Jaws

Cruel Jaws

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
On Deadly Ground

On Deadly Ground

1994
×
Read the review Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Orca

Orca

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Open Water

Open Water

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Long Hair of Death

The Long Hair of Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★
Read the review Edit this entry