Sort by

gamelan has logged 162 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Exile

The Exile

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Murderers Are Coming

The Murderers Are Coming

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Joan the Maid II: The Prisons

Joan the Maid II: The Prisons

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Green Room

The Green Room

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
After the Rehearsal

After the Rehearsal

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
½
Edit this entry  
28
Arruza

Arruza

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fortini/Cani

Fortini/Cani

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Sicily!

Sicily!

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Captain EO

Captain EO

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cézanne – Conversation with Joachim Gasquet

Cézanne – Conversation with Joachim Gasquet

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★½
Edit this entry  
23
L’Aquarium et la Nation

L’Aquarium et la Nation

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
Napoli, Napoli, Napoli

Napoli, Napoli, Napoli

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Panic Room

Panic Room

2002
×
½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
½
Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Videograms of a Revolution

Videograms of a Revolution

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Concerning Venice

Concerning Venice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
15
There's Always Vanilla

There's Always Vanilla

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Trouble with Money

The Trouble with Money

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
Read the review Edit this entry  
14
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
Edit this entry  
14
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Searching for Padre Pio

Searching for Padre Pio

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Simple Heart

A Simple Heart

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Woman Next Door

The Woman Next Door

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Liebelei

Liebelei

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★★
Edit this entry  
07
My Son John

My Son John

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Crank

Crank

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Survivor

Survivor

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Strike

Strike

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Unfriended

Unfriended

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rise and Fall of Legs Diamond

The Rise and Fall of Legs Diamond

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry