Sort by

Jim has logged 33 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
That's Entertainment! III

That's Entertainment! III

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
That's Entertainment, Part II

That's Entertainment, Part II

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mrs. Parker and the Vicious Circle

Mrs. Parker and the Vicious Circle

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frank and Ollie

Frank and Ollie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Love of Sunya

The Love of Sunya

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Irezumi

Irezumi

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Westerner

The Westerner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Greyfriars Bobby: The True Story of a Dog

Greyfriars Bobby: The True Story of a Dog

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gallows

The Gallows

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Eye of the Devil

Eye of the Devil

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knock on Any Door

Knock on Any Door

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
National Theatre Live: Follies

National Theatre Live: Follies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Boys: The Sherman Brothers' Story

The Boys: The Sherman Brothers' Story

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bedroom Window

The Bedroom Window

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zenobia

Zenobia

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
That's Entertainment!

That's Entertainment!

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Richard III

Richard III

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brave

Brave

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Attack of the Giant Leeches

Attack of the Giant Leeches

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The War in Space

The War in Space

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry