Jim has logged 47 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
She-Wolf of London

She-Wolf of London

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Alligator People

The Alligator People

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
if....

if....

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Touch Me Not

Touch Me Not

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Could Work Miracles

The Man Who Could Work Miracles

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pulgasari

Pulgasari

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Goke, Body Snatcher from Hell

Goke, Body Snatcher from Hell

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frankenstein's Daughter

Frankenstein's Daughter

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Pushover

Pushover

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Warning

The Last Warning

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Living Skeleton

The Living Skeleton

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Day of the Triffids

The Day of the Triffids

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Colour Out of Space

The Colour Out of Space

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Snake Moan

Black Snake Moan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blood Beast From Outer Space

Blood Beast From Outer Space

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Take a Girl Like You

Take a Girl Like You

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stalker

Stalker

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Old Acquaintance

Old Acquaintance

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tarantula

Tarantula

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
What Price Hollywood?

What Price Hollywood?

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Emmanuelle 3

Emmanuelle 3

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Am FEMEN

I Am FEMEN

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Plucking the Daisy

Plucking the Daisy

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Invisible Woman

The Invisible Woman

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Return of the Vampire

The Return of the Vampire

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Quare Fellow

The Quare Fellow

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Corruption of Chris Miller

The Corruption of Chris Miller

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bugsy Malone

Bugsy Malone

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry