Jim has logged 489 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
An Inspector Calls

An Inspector Calls

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Letter

The Letter

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To the Devil a Daughter

To the Devil a Daughter

1976
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Man Made Monster

Man Made Monster

1941
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Tower of London

Tower of London

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Black Cat

The Black Cat

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Horror Island

Horror Island

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fly II

The Fly II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Curse of the Fly

Curse of the Fly

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Fly

Return of the Fly

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dr Jekyll & Sister Hyde

Dr Jekyll & Sister Hyde

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Abominable Snowman

The Abominable Snowman

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rodgers and Hammerstein's Carousel: Live from Lincoln Center

Rodgers and Hammerstein's Carousel: Live from Lincoln Center

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Slaughterhouse-Five

Slaughterhouse-Five

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
05
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pleasures of the Flesh

Pleasures of the Flesh

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
China Seas

China Seas

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fun and Fancy Free

Fun and Fancy Free

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Reluctant Dragon

The Reluctant Dragon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cold Comfort Farm

Cold Comfort Farm

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Woman of Desire

Woman of Desire

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Living Idol

The Living Idol

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Nights with Susan, Sandra, Olga & Julie

My Nights with Susan, Sandra, Olga & Julie

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Movie

Blue Movie

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry