• Gunpowder Milkshake

    Gunpowder Milkshake

    ★½

    Have we met before? You seem familiar.

    Netflix sure loves a neon action film, but no pink and blue contrast could hide an uninspiring tale and the forgetfulness of it as a whole. It is a pretty film but a lot of its visuals have become so standard in this genre that Gunpowder Milkshake rarely feels like an addition but more like a replay of something we've already laid our eyes upon. Maybe it could've balanced that out with the…

  • Cinderella

    Cinderella

    ½

    Nothing in live ever stays the same, good or bad.

    I thought about starting this review by saying that this film, just like Cinderella's glass shoe, didn't seem like it was a fit for me. I was not a fan of the musical numbers, and the comercial appeal they tried to give this fairytale, and as there was an enormous amount of them, it was a true challenge to my attention span and to not stray away from the film…

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★★

    There's no right. There is only the power of men.

    Unexpectedly excellent and criminally underappreciated. The Last Duel is much more than what its title makes it out to be. Culminating in a violent encounter filled with a silencing tension, it's what leads to it that makes the film as fascinating as it is. Told from three different perspectives, the story confronts us with three conflicting versions of the same event and what was built for it to occur. Even…

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★★

    Never confuse shit with ciocollato. They may look the same, but the taste... Very different.

    For a film centered on such an iconic fashion brand, House of Gucci's visuals and costume design are blander than you'd expect. It is no feast for the eyes, and story wise the film never quite knows what meal to serve, zigzagging between a more serious and soapy main course and a fun and campy dessert. I found myself a bit disoriented by how the…

  • Home Sweet Home Alone

    Home Sweet Home Alone

    ½

    Rich people, am I right? We're the worst!

    It's so mindboggling to me how Home Sweet Home Alone turned out so bad, such an unusual mistep by Disney and one that had to be pretty clear in its initial stages as a lot of its problems seem to be on the script and the cast. It feels like the people who made it had absolutely no idea of what Home Alone movies even were, and I will gladly pretend this…

  • Spectre

    Spectre

    ★★★

    A license to kill also means a license not to kill.

    Spectre is far from being one of the worst Bond films, but the way it pales in comparison to its two predecessors in the Daniel Craig era seriously undercuts its qualities and highlights all the ways it disappoints. In many ways a downgrade that fails to acknowledge how the franchise and the film itself should've been handled, it's hard to find the right words to praise an uninspired average…

  • Skyfall

    Skyfall

    ★★★★½

    I'm frightened because our enemies are no longer known to us. They do not exist on a map. They're not nations, they're individuals. And look around you. Who do you fear?


    Skyfall
    finds strength in looking at the past and using it to take a leap towards the future of the franchise, proving it is far from losing its appeal. There are clear elements in Bond films that became a classic standpoint through its installments and various reboots, and those…

  • King Richard

    King Richard

    ★★★½

    This world ain't never had no respect for Richard Williams but they going to respect y'all. They going to respect y'all.

    King Richard never quite shakes up the biopic formula from its back as much as one would've liked, but it plays with it enough to deliver some unexpected choices and nuanced characters that bring a realistic side to this story that is essential for the overall validation of the important messages here conveyed. Richard Williams was more than just…

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★

    Beauty is useless. Beauty is clothing.

    Accompanying itself with an image treatment that tones down the color palette to deliver a soft and delicate visual to a rather sad story, Spencer makes it clear for cinema in general just how good a biopic can be when allowing imagination to roam within the walls of a true story. Nevertheless, and just like Princess Diana, that permission only goes so far and the film never truly flies as it wants to since…

  • Finch

    Finch

    ★★★

    Raw emotion will find you. When it does, how you deal with it, what you do will define who you are. It happens to all of us. Whether we want it to or not.

    Finch is cute, even though it does miss the mark at times making some of its delightfulness fade away. It is a nice little surprise for its endearing content and how it is able to make you, to some extent, invested in this post-apocalyptic story with…

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★★

    If I could live any place and any time, I'd live here, in London in the '60s. It must have felt like the center of the universe.

    To dream is to take a leap of faith. It is to close our eyes and blindly embark on a hopeful journey that with just a wrong turn might take us through a nightmarish path and place us further away from that dream we had hopes of having. Last Night in Soho uses…

  • Red Notice

    Red Notice

    ★★½

    Red Notice is exactly what you would expect from it given the talent involved and what it was promoted to be - a fun flick to watch as your brain sleeps. The fun part is questionable but I'll give it that. The first half is solid, both in humor and action. It felt quite balanced and entertaining, and the characters engaging enough. After that, the film starts to trip over its own twists, and in doing so much ends up…