Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stolen Dreams

Stolen Dreams

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Brutal Pact: The Murder of Daniella Perez

A Brutal Pact: The Murder of Daniella Perez

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pureza

Pureza

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
3 Men and a Little Lady

3 Men and a Little Lady

1990
×
★★
Edit this entry  
08
All the Reasons to Forget

All the Reasons to Forget

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★
Edit this entry  
02
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bicentennial Man

Bicentennial Man

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghost

Ghost

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry