Sort by

gabe has logged 254 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Willow

The Willow

2022
×
Edit this entry  
30
Corsage

Corsage

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
The Volcano: Rescue from Whakaari

The Volcano: Rescue from Whakaari

2022
×
Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nanny

Nanny

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★★★
Edit this entry  
11
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
Edit this entry  
11
Lost Horizon

Lost Horizon

1937
×
★★★
Edit this entry  
11
Falcon Lake

Falcon Lake

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★
Edit this entry  
06
Dog

Dog

2001
×
Edit this entry  
02
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
Edit this entry  
01
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
29
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★
Edit this entry  
28
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Edit this entry  
28
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fury

Fury

1936
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Blue Caftan

The Blue Caftan

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
She Said

She Said

2022
×
Edit this entry  
22
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
X

X

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
05
2046

2046

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Piggy

Piggy

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
Close

Close

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Takeover

The Takeover

2022
×
Edit this entry  
30
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The New Toy

The New Toy

2022
×
★★
Edit this entry  
23
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Edit this entry