Gabriel has logged 61 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
28
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★
Edit this entry  
28
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rodan

Rodan

1956
×
★★★
Edit this entry  
25
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Edit this entry  
25
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
Edit this entry  
24
Cut-Throats Nine

Cut-Throats Nine

1972
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mothra

Mothra

1961
×
★★★
Edit this entry  
23
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★½
Edit this entry  
21
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
20
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fight for Your Life

Fight for Your Life

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sin You Sinners

Sin You Sinners

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Red River

Red River

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Kitten with a Whip

Kitten with a Whip

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scarface

Scarface

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ley Lines

Ley Lines

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
09
On Your Mark

On Your Mark

1995
×
Edit this entry  
09
Tasteless

Tasteless

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Shame

Shame

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cat People

Cat People

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
Sweet Sugar

Sweet Sugar

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Edit this entry  
04
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
Edit this entry  
04
Society Dog Show

Society Dog Show

1939
×
Edit this entry