Gabriel has logged 675 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
Edit this entry  
30
The Jewel of the Nile

The Jewel of the Nile

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★½
Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
21
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★★
Edit this entry  
21
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★½
Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Edit this entry  
16
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
Edit this entry  
15
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
11
The Ice Harvest

The Ice Harvest

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Edit this entry  
09
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read prior review Edit this entry  
09
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
Edit this entry  
06
School Daze

School Daze

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★
Edit this entry  
05
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Edit this entry  
03
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★½
Edit this entry  
03
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry