Sort by

Gabby has logged 280 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saturday Night

Saturday Night

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Sully

Sully

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★
Edit this entry  
17
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★
Edit this entry  
18
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Kitty

Kitty

2016
×
Edit this entry  
12
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Edit this entry  
03
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gourd and Evil

Gourd and Evil

2016
×
Read the review Edit this entry  
31
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry