Sort by

gabby! has logged 184 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Maniac

Maniac

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Apostasy

Apostasy

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry