Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★
Edit this entry  
02
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Morbius

Morbius

2022
×
★★
Edit this entry  
15
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★
Edit this entry  
28
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
20
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Matriculated

Matriculated

2003
×
★★½
Edit this entry  
18
A Detective Story

A Detective Story

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Beyond

Beyond

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
18
World Record

World Record

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Program

Program

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Kid's Story

Kid's Story

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Second Renaissance Part II

The Second Renaissance Part II

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Second Renaissance Part I

The Second Renaissance Part I

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Final Flight of the Osiris

Final Flight of the Osiris

2003
×
★★½
Edit this entry  
16
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry