emi has logged 31 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saw

Saw

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
What's Cooking?

What's Cooking?

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry