Hereditary

Hereditary ★★★★½

Bu aralar zamanımın aşırı hızlı geçmesini istediğim ve yeni bir film izleyerek onun iyi çıkmamasından dolayı kendimi riske atmak istemediğim için bildiğim filmleri izlemeye karar verdim ve buna Arı Aster'in ustalık eseri Hereditary filmiyle başladım. Aklımda başka filmler de vardı ama filmi bitirdikten sonra ne kadar doğru bir karar aldığımı tekrar fark etmiş oldum. Gerçekten filmin çoğu sahnesinden o kadar fazla etkilendim ki hala ilk günkü tazeliğini koruyor diyebilirim. Özellikle yemek yeme sahnesi. Hala açar açar korkarım açıkçası.

Peki film nasıldı? Film her ayrıntısıyla, detayıyla, hem korku hem de normal sahnelerin çekimiyle korku seven yada sevmeyen herkesin sevebileceği inanılmaz korku sahneleri ile dolu inanılmaz bir film. Ari Aster gerçekten ustalık işi bir film ortaya koymuş. Hemde ilk filmden. Evet bu yönetmenin ilk filmi. Duyunca ve görünce bende inanamadım ama gerçekten öyle. İlk izlediğimde şimdiye kıyasla daha az şey bilmeme rağmen yine aynı duyguları yaşamıştım ve bu da bence filmin kalitesini çok fazla gösteriyor.

Peki filmde neler iyiydi? Başrol ablamız Toni Collette rolünde o kadar iyi bir performans sergiliyor ki insanın aklı almayacak derecede. Özellikle bazı patlama sekanslarında çıkan oyunculuğu gerçekten ders niteliğinde. Size o korkuyu tek başına bile fazlasıyla veriyor ve tüyleriniz diken diken oluyor. Bunun dışında filmdeki diğer oyuncular da rollerinin haklarını bir bir veriyorlar. Herkes kendilerinin de inanamayacağı performanslar sergiliyorlar ve bu filme çok yardımcı oluyor. Ari Aster herkesten Maksimumunu almış diyebilirim. Bunun dışında filmdeki korku ve gerilim sahneleri harika çekilmiş. Yemek yeme sahnesi, son bir saat de yaşanan aşırı gerici sahneler ve daha sayamayacağım onlarca sahne o kadar harika çekilmiş ki her dakikasından kalite akıyor diyebilirim. Spoiler olmasın diye sahnelerin nasıl olduğunu söylemiyorum çünkü film içinde birden yaşanınca sizi daha fazla korkutuyor. Ben sahneleri bildiğim halde birkaç sahnede hala korkuyorum açıkçası. Filmdeki olaylarda zaten bir anda oluyor ve siz ne olduğunu anlamadan korkmaya başlıyorsunuz. Bu bence filmin en iyi yaptığı şeylerden biri. Ari Aster bunun dengesini çok iyi tutturmuş. Izleyince ne kadar doğru bir tercih olduğunu anlayacaksınız. Gerçekten çok etkileyiciydi. Filmin ayrıca sinematografisi'de inanılmaz. Renklerin canlılığı ve o karamsar atmosfer film boyunca içinize işliyor ve sizi korkutuyor. Her şey çok geniş bir perspektif'ten çekilmiş ve her sahnede yaşanan her şeyi en detaylıyla görüyorsunuz. Ari Aster kamera açılarını çok düzgün ayarlamış ve filme farklı bir hava katmış. Tek başlarına bile defalarca açıp izlenebilir derecede. Bunun dışında filmin temele aldığı konu da ekstra hoşuma gitti diyebilirim. Şeytan, ruh çağırma ve dini temada korku filmlerine yeni bir boyut getirmiş diyebilirim.

Peki filmde neler gözüme battı? Açıkçasını söylemem gerekirse filmdeki hikaye sonda biraz fazla açıklanmış gibi geldi. Bir yerden sonra olayları sizde çözüyorsunuz ama film sanki bunu bilmeden sonda kendini biraz fazla açıklıyor ve kendi gizemini biraz gölgeliyor diyebilirim. Daha az olabilirdi ama bu eksi o kadar da gözüme batmadı. Çünkü film sonu dışında kendini pek açıklamadan devam ediyor ve sürekli bir gizem hakim oluyor. Bu da bence film için yine çok iyi bir yan. Bu yüzden bu eksi o kadar da büyük bir eksi olarak sayılmaz gibi geldi ama azıcık da olsa gözüme battı diyebilirim. Bunun dışında bence filmin bir eksisi bulunmuyor. Her şey bir korku filmine göre öyle harika tasarlanmış ki insan bu filmin bir yönetmenin ilk filmi olmasına çok şaşırıyor. Gerçekten bu adamdan öğrenilecek çok şey var. Kendisinin Midsommar filmine de bayılıyorum. Yönetmen sizi nasıl korkutması gerektiğini çok iyi biliyor ve sizi buna göre hazırlıyor. Gerçekten çok etkileyiciydi.

Özet olarak Hereditary çok korkunç korku sahneleri, harika Toni Collette oyunculuğu oyuncu kadrosu, yönetmenliği, atmosferi ve sinematografisi ile bizlere ortlamanın oldukça üstünde bir film sunuyor. Korku filmlerini seven yada sevmeyen ama filmleri seven herkese oldukça rahat bir şekilde tavsiye edebilirim. Görülmeye kesinlikle değer. 9/10

Block or Report

Furkan1501 liked these reviews