Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Frankie

Frankie

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Frankie
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Frankie’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Little Women

    Little Women 2019

    ★★½ Watched by Frankie 03 Jul 2022 7

    Florence Pugh hot this movie not.

  • Thus Spoke Kishibe Rohan 16: At a Confessional

    Thus Spoke Kishibe Rohan 16: At a Confessional 2019

    Watched by Frankie 02 Jul 2022

    Very happy that popcorn is now a Jojo reference

  • The Black Phone

    The Black Phone 2021

    ★★★ Watched by Frankie 02 Jul 2022

    Honestly just had a fun blast and sometimes anxiety inducing times at the movies. I’m a simple man. I can’t ask for more

    2022 Ranked

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind 2004

    ★★★★★ Rewatched by Frankie 01 Jul 2022

    “This is it Joel. It’s gonna be gone soon. What do we do know? Enjoy it.”



    P A I N.  I love this movie but idk why I do this to myself

  • The Fly

    The Fly 1986

    ★★★½ Watched by Frankie 30 Jun 2022

    Screaming, crying, laughing, throwing up.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★★ Rewatched by Frankie 27 Jun 2022

    Things from Top Gun: Maverick I wanna be inside of:

    - A Porsche
    - Jennifer Connelly
    - A functioning team
    - Good shape
    - F-14 Tomcat

  • The Man From Toronto

    The Man From Toronto 2022

    ★½ Watched by Frankie 24 Jun 2022

    How is this the same platform that brought us I’m Thinking of Ending Things

  • Joker

    Joker 2019

    ★★½ Rewatched by Frankie 21 Jun 2022 2

    Forgot how much of a chore it was to get through this

  • A Scanner Darkly

    A Scanner Darkly 2006

    ★★★½ Watched by Frankie 21 Jun 2022

    Never thought Linklater could nail Sci-fi but here we are. Also RDJ is soooo good in this. It’s insane

  • Annihilation

    Annihilation 2018

    ★★★½ Rewatched by Frankie 19 Jun 2022

    Still has some of my fav sci fi imagery of all time

  • Captain Fantastic

    Captain Fantastic 2016

    ★★★ Watched by Frankie 18 Jun 2022 1

    Dude hangs dong

  • Night on Earth

    Night on Earth 1991

    ★★★½ Watched by Frankie 18 Jun 2022

    Winona Ryder can hit me anytime with her car.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 105

Review Tags

64
  • college dorm
  • netflix
  • summer100
  • milf🥰
  • i cried
  • in theaters
  • w/family
  • blu ray
  • criterion channel
  • hbo max
  • w/friends
  • prime
  • film cult
  • sundance 2021
  • summer 100 (2022)
  • rented
  • kanopy
  • youtube
  • hulu
  • spooky season '21
  • pick what i watch
  • criterion blu ray
  • i sobbed so hard my eyes feel drained
  • deem recommendation
  • sundance 2022
  • disney +
  • afi
  • at work
  • hoopla
  • anya taylor joy thirst watch
  • imax
  • jessie buckley thirstwatch
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro