Sort by

Frankie has logged 207 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cyberpunk: Edgerunners

Cyberpunk: Edgerunners

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What Is a Woman?

What Is a Woman?

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blonde

Blonde

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Twister

Twister

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inu-oh

Inu-oh

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moon

Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thus Spoke Kishibe Rohan 9: The Run

Thus Spoke Kishibe Rohan 9: The Run

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Thus Spoke Kishibe Rohan 5: Millionaire Village

Thus Spoke Kishibe Rohan 5: Millionaire Village

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
‎Thus Spoke Kishibe Rohan 2: Mutsu-kabe Hill

‎Thus Spoke Kishibe Rohan 2: Mutsu-kabe Hill

2018
×
Read the review Edit this entry