Frankie has logged 58 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Europa

Europa

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Naked Childhood

Naked Childhood

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pleasure

Pleasure

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Music

Music

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I See You

I See You

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Emma.

Emma.

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Life in a Day 2020

Life in a Day 2020

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry