Sort by

Cris has logged 275 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Bullet for the General

A Bullet for the General

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
30
31

31

2016
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
29
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Town

The Town

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Candyman

Candyman

1992
×
Edit this entry  
20
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jane Got a Gun

Jane Got a Gun

2015
×
Edit this entry  
10
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Read other review Edit this entry  
09
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
Edit this entry  
30
Face to Face

Face to Face

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Out for Justice

Out for Justice

1991
×
Edit this entry  
24
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
Edit this entry  
19
All You Can Eat

All You Can Eat

2014
×
Edit this entry  
19
The Visitant

The Visitant

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Smiling Man

The Smiling Man

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Drudge

Drudge

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Run, Man, Run

Run, Man, Run

1968
×
Edit this entry  
10
The Prophecy

The Prophecy

1995
×
Edit this entry  
10
Imperium

Imperium

2016
×
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
06
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
03
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
California

California

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Black Belly of the Tarantula

The Black Belly of the Tarantula

1971
×
Edit this entry  
29
Blindman

Blindman

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
29
LEGO Scooby-Doo! Haunted Hollywood

LEGO Scooby-Doo! Haunted Hollywood

2016
×
Edit this entry  
28
Beyond the Law

Beyond the Law

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
Edit this entry  
25
Navajo Joe

Navajo Joe

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Batman: Bad Blood

Batman: Bad Blood

2016
×
Edit this entry  
22
If You Meet Sartana Pray for Your Death

If You Meet Sartana Pray for Your Death

1968
×
Read other review Edit this entry  
22
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Immortal Beloved

Immortal Beloved

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Chinese Boxer

The Chinese Boxer

1970
×
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Edit this entry