Funnyguy has logged 50 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Me and Orson Welles

Me and Orson Welles

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fast Food Nation

Fast Food Nation

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tillie's Punctured Romance

Tillie's Punctured Romance

1914
×
★½
Edit this entry  
24
Laughing Gas

Laughing Gas

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Thief Catcher

A Thief Catcher

1914
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Making a Living

Making a Living

1914
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Airheads

Airheads

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
His Prehistoric Past

His Prehistoric Past

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Getting Acquainted

Getting Acquainted

1914
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
His Trysting Places

His Trysting Places

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
His Musical Career

His Musical Career

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gentlemen of Nerve

Gentlemen of Nerve

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Dough and Dynamite

Dough and Dynamite

1914
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Road Trip: Beer Pong

Road Trip: Beer Pong

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The New Janitor

The New Janitor

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rounders

The Rounders

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Masquerader

The Masquerader

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Recreation

Recreation

1914
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Face on the Barroom Floor

The Face on the Barroom Floor

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Property Man

The Property Man

1914
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Mabel's Married Life

Mabel's Married Life

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Mabel's Busy Day

Mabel's Busy Day

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Her Friend the Bandit

Her Friend the Bandit

1914
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fatal Mallet

The Fatal Mallet

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Busy Day

A Busy Day

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Caught in the Rain

Caught in the Rain

1914
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Caught in a Cabaret

Caught in a Cabaret

1914
×
★★
Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★
Edit this entry  
07
Species II

Species II

1998
×
Edit this entry  
06
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Edit this entry  
03
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

2007
×
★½
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry