Sort by

Ben Kernick has logged 43 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Backdraft

Backdraft

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry